Poľovačka v Kanade

Ak chce človek navštíviť pravú divočinu, počuť v noci zavýjať kojoty pod oblohou posiatou miliardou hviezd, zažiť neopakovateľnú losiu ruju, alebo loviť pstruhy a lososy v krištáľovo čistých riekach, je len pár miest na Zemi, kde je toto ešte možné. Jedným z takýchto miest je aj Kanada. S jej obrovskou rozlohou a rozmanitosťou prírodného bohatstva je pre mnohých poľovníckym a rybárskym rajom.

Najlepšie obdobie pre lov baribala je máj a jún, kedy sa loví viacerými spôsobmi. V oblastiach, kde sa nevyskytuje medveď grizzly je povolený a aj najviac používaný lov na návnade, ktorou je väčšinou sladké pečivo alebo ryby umiestnené v plechovom sude a zakryté brvnami.

Pár desiatok metrov od návnady sa nachádza malý prenosný posed, na ktorom poľovník skoro ráno a večer čaká na lovecký úspech. Zvyšok dňa sa dá využiť rybárčením v niektorom z mnohých jazier, či už s výskytom šťúk, sivoňov, alebo pstruhov jazerných.

V provincii Alberta sa na jar loví čierny medveď posliedkou na malých lúčkach alebo priesekoch, kam najskôr dopadnú slnečné lúče a raší na nich čerstvá tráva, ktorá je hlavnou zložkou medvedieho jedálnička po zimnom spánku. Počas niekoľkodňového pobytu nebýva výnimkou, keď sa poľovníkovi pošťastí uloviť aj dvoch medveďov. Bežné pomenovanie medveďa baribala, „čierny medveď“, je mierne zavádzajúce, kedže farba srsti u tohoto druhu môže byť ľubovoľná od svetlej blond, cez bledo hnedú, hnedú, až po úplne čiernu. Je len na rozhodnutí poľovníka, či sa uspokojí s jedným alebo dvoma medveďmi čiernej farby, ktorá je u tohoto druhu prevládajúca, alebo sa pokúsi pohľadať si do svojej trofejovej kolekcie niektorú z iných farebných variant.

Losia ruja prebieha na prelome septembra a októbra hlavne podľa počasia, pričom ideálne sú denné teploty okolo 10 stupňov Celsia a v noci mráz, pričom trochu snehu nie je na škodu. Pri predstave kapitálneho lopatára, ktorý za typického hlasového prejavu „uwo-uwo“ láme mohutnými lopatami malé stromčeky a pomaly sa približuje k stanovištu lovca znervóznie aj najskúsenejší poľovník. Keďže porast v biotope, ktorý losy obývajú je extrémne hustý, loví sa buď čakaním na priesekoch, alebo sa sprievodca snaží losieho býka vyvábiť napodobením hlasu buď losice, alebo iného losieho býka. Keď už los na vábenie zareaguje, sprievodca prejde na opačnú stranu prieseku, ako odkiaľ sa ozýva a palicou láme malé stromčeky, aby napodobnil iného býka. Úlohou poľovníka je už iba využiť príležitosť, keď zver pomaly prechádza cez priesek a presnou streľbou za lopatku si zabezpečiť nádhernú trofej a zážitok, na ktorý do smrti nezabudne. Po úspešnom love, gratuláciach, fotení a radosti však nastáva tvrdá práca. V bažinatom teréne treba losa na mieste rozporcovať, naložiť mäso a trofej na obojživelné vozidlo a pobrať sa na dlhú cestu do tábora. Zvyšné dni, ak teda nejaké ešte ostali, sa dajú využiť lovom vlka, medveďa, pernatej zveri, či rybárčením.

Na jarný lov medveďa baribala, je vhodná guľovnica bežného európskeho kalibru od 7×57 vyššie, pričom ako pri každej zveri, je konštrukcia strely a umiestnenie zásahu dôležitejšie ako pár Joulov energie naviac. Doporučujem kvalitné strely s riadenou deformáciou na zabezpečenie dostatočnej prenikavosti, ako napríklad RWS Evolution, Norma Oryx, Nosler Partition, či Barnes TSX. Pre lov losa je lepšie mať trochu dopadovej energie nazvyš, lebo streľba na vzdialenosť okolo 200m je bežná. Z bežných v európe používaných kalibrov sa ako najvhodnejšie javia 30-06 Spr, 8×57IS, 8×68S, 9,3×62, 7mm RM, 300 WM a iné, samozrejme s vhodne zvolenou strelou, guľovnicou nastrelenou na 200m a správnym umiestnením zásahu.

Ak by ste mali záujem stráviť niekoľko dní v panenskej prírode, priniesť si domov okrem krásnej trofeje aj obrovské množstvo zážitkov z pobytu v divočine, vidieť na vlastné oči najslávnejšie národné parky v Rocky Mountains, neváhajte ma kontaktovať.

Cenník 2020

Jarný lov čierneho medveďa a vlka - západná Alberta

Ubytovanie v zruboch, strava a nealkoholické nápoje, lovecký doprovod, transport v revíri,
8 poľovných dní vrátane odstrelu jedného čierneho medveďa
4590 CAD
Odstrel ďalšieho čierneho medveďa 1000 CAD
Odstrel vlka 1000 CAD

Jesenný lov losa, čierneho medveďa a vlka - západná Alberta

Ubytovanie v zruboch, strava a nealkoholické nápoje, lovecký doprovod, transport v revíri,
10 poľovných dní vrátane odstrelu losieho býka
6990 CAD
Odstrel čierneho medveďa 1000 CAD
Odstrel vlka 1000 CAD

Jesenný lov čierneho medveďa a vlka - západná Alberta

Ubytovanie v zruboch, strava a nealkoholické nápoje, lovecký doprovod, transport v revíri,
10 poľovných dní vrátane odstrelu jedného čierneho medveďa
4590 CAD
Odstrel ďalšieho čierneho medveďa 1000 CAD
Odstrel vlka 1000CAD
  • Lov bizóna – celoročne v súkromnom revíri - od 4990 CAD
  • Platba v kanadských dolároch
  • Nepoľujúca osoba - 190 CAD/deň
  • Počas jesenných poľovačiek je možné loviť aj dva druhy lesných kúr (grouse)
  • Ceny nezahŕňajú kanadské štátne licencie na odstrel!


 

Jarný lov čierneho medveďa na návnade - severná Alberta 

Lov čierneho medveďa baribala na návnade je ideálnym spôsobom ako zažiť krásu jarnej kanadskej divočiny a takto sa zoznámiť s touto veľmi atraktívnou destináciou. Alberta je jedinou provinciou v Kanade, kde môže poľovník počas jednej návštevy uloviť až 2 medvede na jednu licenciu, pričom v tejto oblasti je veľmi častý výskyt rôznych farebných variácií medveďov. 

Ubytovanie v stanoch, strava a nealkoholické nápoje, lovecký doprovod 2x1, transport v revíri,
pripravené návnady, 5 poľovných dní vrátane odstrelu jedného čierneho medveďa
2990 EUR
Odstrel ďalšieho čierneho medveďa 1000 EUR
Kanadská licencia na lov 2 medveďov 500 CAD
Kanadská licencia na lov lukom 25 CAD


 

Kontaktujte nás