Splňte si sen! A vydajte sa na cestu...

Možno aj vy túžite po dobrodružnej poľovačke v zahraničí. Kam vyraziť? Pri výbere správnej destinácie zohráva úlohu viacero kritérií.

V jeden neskorý zimný večer mi zazvonil telefón. Volal mi známy, ktorý už so mnou poľoval vo viacerých krajinách. Práve sa vrátil z neúspešnej postriežky na diviaky, premrznutý a bez nálady. Najradšej by sa znovu videl v lietadle na ceste za exotickejšími podmienkami poľovačky. Nemal však ani najmenšiu predstavu, kam by chcel ísť...

Druh zveri a krajina

Najčastejším dôvodom, prečo sa chce poľovník venovať svojej záľube aj za hranicami rodnej krajiny, je túžba po ulovení takej zveri, ktorá sa u nás nevyskytuje. Los, kamzík, africké antilopy či exotický mundžak sú len niektoré príklady trofejí, ktorými sa nemôže popýšiť každý. Keď sme si už vybrali konkrétny druh, je čas rozhodnúť sa pre krajinu, v ktorej sa plánujeme postaviť zoči-voči najkapitálnejšiemu z kapitálnych a prejsť si aj peklom, len aby sme víťazoslávne dovliekli domov trofej a namontovali ju na stenu, na spiatočnej ceste – ako správni lovci – opisujúc, že sme pri poľovačke ledva unikli smrti, ale nevzdali sme sa a dotiahli vec až do konca. Ako keď mi hosť v Afrike v lukostreleckom úkryte zrazu zvrieskol: „Škorpión!!!“. Z betónového krytu meter pod zemou a cez malé plechové dvierka sa narýchlo evakuuje dosť ťažko, tak sme sa museli postaviť osudu a bojovať. V prítmí sa mi po chvíľke podarilo protivníka identifikovať a pažbou pušky ho zneškodniť: nevinného pavúka, ktorý podľa miestnych prináša šťastie v podobe dažďa. Príhoda sa však do dnešného dňa spomína v duchu „Ako sme o vlások unikli smrti a zlikvidovali agresívneho škorpióna...“

Finančná náročnosť

Zahraničné poľovačky stoja peniaze, to je neodškriepiteľný fakt. Ale nemusia zruinovať rodinný rozpočet, ani nie sú určené len pre horných desaťtisíc. Lov na svište v Rakúsku je ideálnym príkladom zážitku z pravej vysokohorskej poľovačky za rozumnú sumu. Ak zamierite do Afriky, pri rozpočítaní nákladov na kusy ulovenej zveri zistíte, že ste zaplatili podstatne menej ako na poplatkovej poľovačke na trofejového daniela či kanca. Existuje aj elegantné riešenie, ktoré sa v mnohých domácnostiach určite stretne s nadšením. Väčšinou sa začína vetou: „Drahá, ideme na rodinnú dovolenku na Maurícius,“ alebo: „Zlatko, cez víkend ťa vezmem do Bad Gasteinu, krásneho kúpeľného mesta v Rakúsku...“ To, že sa na relaxačný víkend v spa balí namiesto plaviek guľovnica, je už len nepodstatný detail – aj po poľovačke sa dá ísť do wellnesu.

Obdobie

Iná krajina, iný druh zveri, iné obdobie roka, ktoré je na poľovačku najvhodnejšie. Ideálny rok poľovníka by mohol vyzerať takto: koncom februára poľovačka na mundžaka a čínskeho vodného srnca v južnom Anglicku. V marci je v Argentíne jelenia ruja. Druhá polovica apríla sa skvelo hodí na srnce v Maďarsku alebo Srbsku. Koniec mája je veľmi dobrý na lov čierneho medveďa v Kanade. Odtiaľ je to na skok do Juhoafrickej republiky, kde sú jún a júl najvhodnejšie mesiace na poľovanie. Druhá polovica augusta ponúka svište v Rakúsku. Ešte predtým, ako tam napadne sneh a miesto flinty by bolo treba vziať lopatu a kopať až po svišťa spiaceho hlboko v nore. V septembri vraj treba byť doma, lebo tu máme jeleniu ruju, čo mnohých láka. Ale hneď po nej sa predsa dá ísť do Švédska na hlucháne a stihnúť aj koniec jelenej ruje na Škótskej vysočine. Október môžete príjemne stráviť i na Mauríciu pri love jeleňa rusa. Na prelome októbra a novembra je čas na kamzíky, najlepšie v Slovinsku, tam majú najsilnejšie trofeje. V novembri a decembri treba splniť plán lovu doma v revíri a potom už len pobaliť všetky darčeky dovlečené z ďalekých ciest a umiestniť ich pod vianočný stromček. Predpokladám však, že ak si človek chce udržať rodinu, zamestnanie a možno aj zdravý rozum, je vhodné rozložiť tento plán na pár rokov... Možno viac ako len pár! Aj preto, že na losa v Kanade, ktorý sa loví na jeseň, už akosi nezostalo miesto, a to je škoda.

Fyzické danosti

Niektoré poľovačky sú jednoduchšie, iné zase fyzicky až extrémne náročné, či už pre terén, v ktorom sa zver vyskytuje, klimatické podmienky, alebo pre štýl poľovania. V oblasti Škótskej vysočiny sa počasie v priebehu hodiny zmení až štyrikrát. Svieti slnko, prší, padajú krúpy a sneží. Stále dokola. Mimochodom, veta: „Preskočíme ten potok,“ v škótskom dialekte angličtiny znamená: „Prebrodíme tú ľadovú rieku siahajúcu až po pás,“ ako som zistil na vlastnej koži. A nie, kvalitné membránové oblečenie s kvalitnými topánkami naozaj nie je potápačský neoprénový oblek. Tá voda do topánok skutočne natečie. Vo Švédsku zasa majú tendenciu myslieť si, že ležať pri mínus piatich na zamrznutej zemi, aj keď na sobej kožušine, je veľká zábava takisto ako celodenné pochody podmáčaným terénom, kde sa pri každom kroku človek zaborí po členky alebo si môže zlomiť nohu na machom porastených kameňoch. V Kanade veľmi radi jazdia na štvorkolkách, najlepšie rýchlo a po blate, snehu, vode... Na zbrani, batohu a oblečení sa tak vytvára veľmi efektný maskáčový vzor. Len sa ťažšie perie... Slovinci pre zmenu obľubujú strmý terén. Poľovačka je najlepšia vtedy, keď človek ledva stojí na nohách od únavy. Vtedy si zážitky z lovu na kamzíka zapamätá navždy.

Je dôležité nepreceňovať svoje schopnosti a výber správnej poľovačky podriadiť veku, fyzickej kondícii a zdravotnému stavu. Lov v zahraničí si treba užiť, a nie riskovať zdravie či život.

Strelecké schopnosti

Strelecké podmienky sa líšia od krajiny ku krajine. Je dobré poriadne sa pripraviť na zahraničné dobrodružstvo, možno sa totiž naskytne len jedna šanca na vysnívanú trofej. Pri love svišťa či tetrovov z guľovničky býva streľba náročná, sťažená faktom, že ide a malý cieľ, ktorý treba trafiť veľmi presne. Po približovaní sa v náročnom teréne je poľovník často zadýchaný a musí si vytvoriť dobrú pozíciu. Napríklad poležiačky, opretý o batoh. Ale ani pri love veľkej zveri, povedzme losa, streľba nebýva vždy ľahká. V Kanade počas ruje som musel strieľať na vyše 250 metrov pokľačiačky, lebo som mal pred sebou terénnu vlnu a ľahnúť sa nedalo. Prvá rana bola dobrá a to, že som na prieseku stihol ešte dve ďalšie, bol len bonus. Občas zohrá úlohu aj šťastie. Jeden hosť si do Afriky na svoje prvé safari doniesol nový dvojak kalibru .30-06. Nie najšťastnejšia voľba. Ani výber streliva nebol ideálny a na strelnici bol veľký problém so sústrelom hlavní. Optika s maximálnym zväčšením 4x iba dávala tušiť ťažkosti, ktoré nás čakali. Väčšinu pobytu lovil hosť mojou guľovnicou 8x68S. Až na jedného blesboka. Poraneného, ktorý neskutočnou rýchlosťou prebiehal cez otvorené priestranstvo asi 350 metrov od nás. Keď som zoskakoval so zbraňou z auta, z korby zaznel výstrel z dvojaku, blesbok spravil kotrmelec a zostal nehybne ležať v oblaku prachu. Odvtedy sme dvojak volali „ďalekonosná winchestrovka“.

Pred plánovanou zahraničnou poľovačkou sa treba oboznámiť s podmienkami, ktoré sa dajú očakávať, a prispôsobiť tomu výber zbrane a optiky. Pekné drevo na pažbe a gravírovanie sa hodia do Afriky, ale v Kanade alebo Škótsku je takáto zbraň dôvodom na plač. Pohľad na miláčika obaleného blatom, s čerstvými škrabancami na pažbe a hrdzou, pomaly pokrývajúcou kovové časti, vženie majiteľovi slzy do očí. Pri ceste do podobných končín radšej stavte na plastové pažby a dobré povrchové úpravy.

Osobné preferencie

V neposlednom rade zohrávajú úlohu osobné preferencie a túžby. Čo nás motivuje opúšťať domáce revíry a vydávať sa za dobrodružstvom do vzdialených kútov sveta? Je to túžba po kapitálnej trofeji bežného druhu zveri, ako napríklad kapitálne srnce či daniele v Maďarsku? Chceme poľovať na zver, ktorá sa u nás vyskytuje, ale trofejovú kvalitu obetujeme túžbe vidieť novú krajinu, iné podmienky – ako napríklad jelene v Škótsku? Alebo nás láka exotická zver? Mojou obľúbenou zverou je kamzík. Kombinácia náročnej poľovačky, nevšednej trofeje, ale aj pohostinnosti miestnych má pre mňa nezameniteľné čaro. Hneď po kamzíkovi nasledujú jeleňovité, los, pasrnec bielochvostý či jeleň rusa. V tomto som tak trochu zberateľ a to je hlavné, čo ma ženie dopredu hľadať nové destinácie a zážitky. No a potom je tu ešte celý zvyšok sveta plného poľovníckych dobrodružstiev, ktoré tam vonku čakajú. Každá poľovačka je nádherná, či už doma na obľúbenom posede, alebo v severskej divočine bez výdobytkov modernej doby. Známy juhoafrický autor Adrian de Villiers napísal: „A bad day hunting is still better than a good day at the office!“. Zlý deň na poľovačke je stále lepší ako dobrý deň strávený v kancelárii.

Chcete vediet viac?