Výber kalibru na safari v Juhoafrickej republike

Afrika je kontinent oplývajúci nesmiernou pestrosťou zveri a preto je výber kalibru a striel nadmieru dôležitý. Všeobecne vžitým názorom je, že africká zver je „tvrdá na ranu“. Toto tvrdenie nie je úplne pravdivé, a tak ako všade inde, aj tu rozhoduje hlavne správne umiestnenie zásahu.

Keďže na jednej poľovačke budeme pravdepodobne loviť širokú paletu antilop od veľkosti pár kilogramov vážiaceho duikera až po niekoľko sto kilogramové kusy veľkosti zebry alebo elanda na rozličné vzdialenosti, nami zvolená zbraň nám musí poskytnúť značnú univerzálnosť. Streľba na vyslovene veľké vzdialenosti je bežná len pri love určitých druhov zveri žijúcich v otvorenom biotope, ako napríklad blesbucky, springbucky či pakone bielochvosté. Tu nájdu uplatnenie rýchle strely malého priemeru, dlhé hlavne a silné puškohľady. Oveľa bežnejšia je však streľba na kratšiu vzdialenosť v hustejšom buši, kde môže strela počas svojho letu dôjsť do kontaktu s nejakou prekážkou, preto je vhodné zvoliť čo možno najťažšiu strelu v danom kalibri.

Ako prvé sa treba rozhodnúť, či si človek vezme do afriky jednu alebo dve zbrane. Pre tých, ktorí majú radi lov pernatej zveri, má zmysel pribaliť si aj brokovnicu a zabezpečiť si dostatočnú zásobu streliva na mieste poľovania. Nie je zlý nápad obstarať si aj krabičku nábojov s hrubším brokom na prípadný lov steenbucka či duikra.

Ak máte v pláne lov kaferského byvola (alebo iného člena veľkej päťky) a antilop, je rozumné brať si do afriky dve guľové zbrane, jednu kalibru 375 H&H alebo väčšieho, a druhú bežného kalibru na antilopy. Ak sa však aj v prípade takéhoto kombinovaného lovu rozhodnete len pre jednu zbraň, kvôli balistike a streľbe na vzialenosť 100 až 200 metrov pri love antilop sa vám výber zúži na kaliber 375 a 416, pričom prvý z nich je omnoho univerzálnejši.

Ak neplánujete počas vášho safari loviť väčšiu zver ako elanda, sú kalibre v kategórii 8×68S, 9,3×62, alebo 300 WM ideálne. Ak takúto zbraň nevlastníte, alebo nezvládate dobre jej spätný ráz a tým trpí presnosť vašej streľby, lovecký úspech dosiahnete aj u nás bežne používanými kalibrami ako napríklad 8×57IS, 308 Win, 30-06 Spr, pri použití kvalitného streliva a dobrom umiestnení zásahu.
 

Čo sa optiky týka, tu je výber zjednodušený faktom, že takmer vždy sa poľuje za dobrého svetla a preto nepotrebujeme veľké priemery okulárov ani svietiace osnovy. Samozrejme aj tu existujú výnimky, ako napríklad lov bushpigov na návnade v noci. Pre univerzálne použitie sa treba prikloniť ku kvalitnej optike, najlepšie s variabilným zväčšením. Úplne postačujúce sú puškohľady typu 3-9×42, 3-12×50 alebo s fixným 6 násobným zväčšením. Do otvoreného terénu môžeme siahnuť po 4-16×50 alebo podobnom, najlepšie s osnovou vhodnou pre kompenzáciu padavosti strely na rôzne vzdialenosti.

Konštrukcia použitej strely musí zabezpečiť dostatočnú prenikavosť pri najväčšom očakávanom lovenom druhu zveri, a na druhej strane zabezpečiť deformáciu aj pri tom najmenšom. Tieto protichodné požiadavky zužujú výber streliva na to najkvatitnejšie, osadené strelami s riadenou deformáciou. Dobrým príkladom sú strely Nosler Partition, Swift A-Frame, Blaser CDP, Barnes TSX, Norma Oryx alebo RWS Evolution v najťažšej dostupnej váhe pre daný kaliber. Pri love stepných druhov na väčšie vzdialenosti sú vhodné strely s vysokým balistickým koeficientom a dobrou deformáciou aj pri nižšej dopadovej rýchlosti, ako napríklad Swift Scirroco, Nosler Accubond, či Hornady Interbond.

Kvôli obmedzenému trvaniu loveckej výpravy treba občas využiť aj nie zrovna ideálnu pozíciu na streľbu, a to kladie vysoké nároky na výber strely, ktorá musí byť schopná poskytnúť dostatočnú prenikavosť aj cez hrubú kožu, kosti a svalstvo až do vitálnych orgánov bez toho, aby sa roztrieštila. Môjho prvého pakoňa sa mi podarilo uloviť strelou spredu na hruď, pričom 13g guľa RWS Evolution z mojej 8×68S prenikla skoro celým telom a zostala uviaznutá v stehne, deformovaná do pekného hríbového tvaru s 89 percentnou zostatkovou hmotnosťou.

Pri love veľkého samca zebry som použil strelu Blaser CDP a keďže som vedel, že sa strela neroztriešti ani pri náraze na kosť pri vysokej dopadovej rýchlosti na kratšiu vzdialenosť, neváhal som využiť nie najideálnejšie postavenie zveri a umiestil zásah šikmo odzadu na posledné rebro, pričom guľa prenikla celým hrudným košom a uviazla pod kožou na protiľahlej lopatke. 450 kilogramov vážiaci samec odbehol asi 30 metrov predtým, ako sa zrútil v oblaku červeného afrického piesku.

Afrika ponúka poľovníkovi okrem množstva nezabudnuteľných okamihov aj najpestrejšiu možnosť poľovníckeho vyžitia, rôznych príležitostí k streľbe na rôzne veľkosti zveri v mnohých odlišných situáciach. Avšak s vhodne zvolenou zbraňou primeraného kalibru a dobrým strelivom budete schopní využiť každú takúto príležitosť na získanie vami vysnívanej trofeje. A preto vám želám veľa šťastia pri výbere tej správnej zbrane a vhodného streliva.

Chcete vediet viac?