Články

Fotografie V krajine divých husí - z Estónska do Lotyšska

V krajine divých husí - z Estónska do Lotyšska

Špekuloval som dobrých pár minút, neustále sa pozerajúc cez puškohľad, s odistenou zbraňou a napnutým napináčikom. Nakoniec som rozhodnutie nemusel spraviť ja: ako sa zjavil, tak isto rýchlo mykol mocným chvostom a zmizol pod hladinou.

Fotografie Lukom na bobra - iný kraj, iný mrav

Lukom na bobra - iný kraj, iný mrav

U nás je bobor celoročne chránený, na severe Európy je však jeho lov veľmi populárny.

Fotografie Fotografovanie úlovku

Fotografovanie úlovku

Existuje jedna oblasť, v ktorej sa môže zlepšiť väčšina poľovníkov: fotografovanie úlovku. Ak sa vám podarí získať vytúženú trofej, neskôr veľmi oceníte, keď budete mať tento zážitok zvečnený na kvalitných snímkach.

Fotografie Rigby - žijúca legenda (časť 2.)

Rigby - žijúca legenda (časť 2.)

Nielen nadčasová konštrukcia zbraní a nábojov Rigby sa zaslúžila o zrod tejto legendy. Nemalý vplyv mali aj slávne osobnosti poľovníckych dejín, ktoré sa pýšili tým, že ich verné spoločníčky nesú označenie Rigby.

Fotografie Rigby - žijúca legenda (časť 1.)

Rigby - žijúca legenda (časť 1.)

Slovo Rigby neznamená len populárny kaliber. Označuje aj firmu s mimoriadne bohatou históriou.

Fotografie Austrália s lukom

Austrália s lukom

Mohutný samec vodného byvola sa natočil rovno na lukostrelca. Ten, už v plnom náťahu, mu pozeral rovno do očí. Sršalo z nich niečo zlé, agresívne. O narušiteľovi svojho teritória vedel, to, že mu ide o život, len tušil. Určite sa neplánoval vzdať bez boja.

Fotografie Splňte si sen! A vydajte sa na cestu...

Splňte si sen! A vydajte sa na cestu...

Možno aj vy túžite po dobrodružnej poľovačke v zahraničí. Kam vyraziť? Pri výbere správnej destinácie zohráva úlohu viacero kritérií.

Fotografie Užite si safari! Na čo sa pripraviť...

Užite si safari! Na čo sa pripraviť...

Vo svahilčine znamená „safari“ dlhú cestu, ale bežne sa používa aj na opis jazdy, napríklad autobusom z Nairobi do Mombasy alebo trajektom z Dar es Salaam do Unguja.

Fotografie Jesenná poľovačka na Pižmoňe v Grónsku - autor Juha Kylmä

Jesenná poľovačka na Pižmoňe v Grónsku - autor Juha Kylmä

Nízky porast neposkytoval veľa krytu poľovníkovi s kameramanom, ktorí sa pomaly približovali k čriede pižmoňov. Plazili sa pričupení vyše dvesto metrov, ale aj tak boli ešte priveľmi vzdialení.

Fotografie Poľovačka na svište v Rakúsku

Poľovačka na svište v Rakúsku

Bolo skoré piatkové ráno, keď som sa vydal na štyristo kilometrovú cestu z Bratislavy do Rakúskeho Badgasteinu. Počasie bolo taktiež ideálne, teplo a na oblohe nebolo jediného mraku.

Fotografie V poľovníckom raji (rozhovor s profesionálnym poľovníkom)

V poľovníckom raji (rozhovor s profesionálnym poľovníkom)

Jan Kleynhans pôsobí už štrnásť rokov ako profesionálny poľovnícky sprievodca v Juhoafrickej republike.

Fotografie Príprava na safari - Lov v Južnej Afrike

Príprava na safari - Lov v Južnej Afrike

Skoré africké ráno bolo až nepríjemne studené. Na toto ročné obdobie – koncom júla, uprostred africkej zimy – nič nezvyčajné. O to lepšie padla šálka horúcej kávy, ktorú som si vychutnával pri uhlíkoch ešte teplých zo včerajšieho ohňa. Práve sa rozvidnievalo, keď som vliezol do auta spolu s mojím sprievodcom...

Fotografie Jeleň rusa - Maurícius

Jeleň rusa - Maurícius

Rozhovor s majiteľom najprestížnejšej loveckej agentúry na ostrove Maurícius. O ostrove, jeleňoch, dovolenke s rodinou, skúsenostiach, zbraniach a hlavne etike poľovania a nezabudnuteľných zážitkoch...

Fotografie Severské dobrodružstvo

Severské dobrodružstvo

Trochu skorá ranná káva na môj vkus, bolo len päť hodín ráno, ma síce postavila na nohy, ale aj tak by som sa radšej videl späť v teplej posteli, ako vonku, kde bolo mínus päť stupňov. Dvadsať kilometrov jazdy autom po lesných cestách, kilometer chôdze podmáčaným terénom, s ťažkým batohom plným oblečenia na chrbte a konečne som aj so sprievodcom dorazil k nenápadnej záštite.

Fotografie Jarné Anglicko

Jarné Anglicko

Poobedie sa začalo kratšou posliedkou. Slnko prekvapivo svietilo už tretí deň, čo je na jarný anglický vidiek nezvyklé. Bol koniec februára a človek by skôr čakal neustávajúci dážď a chladné počasie. Namiesto toho všetko navôkol kvitlo. Na „pirš“ ma sprievodca poslal samého, vysvetlil mi kadiaľ mám ísť aby som skončil na lúke, kde on zatiaľ postaví záštitu na moju večernú postriežku.

Fotografie Kamzíky v Slovinsku

Kamzíky v Slovinsku

Kráčal som po hrebeni tesne za svojim sprievodcom. V závese bol kamarát a jeho sprievodca, ktorí sa ku nám pripojili len na chvíľku. Mali v pláne pokračovať ďalej do skalnatejšieho terénu, kým my sme chceli zostať na tomto hrebeni a poľovať strmé zalesnené rokliny na ľavej strane. Dokonca sme sa aj ticho rozprávali, keď som zbadal stopäťdesiat metrov pod nami kamzíka.

Fotografie Škótska vysočina

Škótska vysočina

Keď sme vystúpili z terénneho auta, príjemne svietilo slnko. Pripravil som si batoh s proviantom a náhradným oblečením, navliekol si štucne na membránové topánky a nohavice a bol som pripravený vyraziť. Obchádzajúc malý ihličnatý lesík sme sa spustili na vrstevnicu a spolu so sprievodcom sme sa vydali na niekoľko kilometrový pochod naprieč trávou zarastenými úpätiami kopcov v Škótskej vysočine. V priebehu hodiny sa počasie stihlo zmeniť zo slnečného,cez upršané s krupobitím, usnežené znovu naspäť na hrejúce slko.

Fotografie Afrika s lukom

Afrika s lukom

O poľovaní v afrike, takej, o akej písal Robert Ruark v knihe „Horn of the Honter“ som sníval odkedy som sa stal poľovníkom. Aj keď safari takéhoto typu, trvajúce týždne až mesiacie, v krajinách ako dnešná Keňa a Tanzánia sú už len minulosťou, tento kontinent má stále čo ponúknuť.

Fotografie Čakanie na baribala, kanadské dobrodružstvo (časť 2.)

Čakanie na baribala, kanadské dobrodružstvo (časť 2.)

Svoj úlovok, veľkého medveďa baribala, som po mnohých fotografiách odtiahol bokom do húštiny a vrátil som sa na posed k rozčítanej knižke. Však po všetkom tom lomoze, čo som narobil, je malá pravdepodobnosť, že dnes ešte uvidím nejakú zver.

Fotografie S lukom v kanade, čakanie na baribala (časť 1.)

S lukom v kanade, čakanie na baribala (časť 1.)

Po troch hodinách sedenia na malom prenosnom posede som začínal byť nervózny... Bolo síce ešte len pol ôsmej večer, zostávali mi teda vyše tri hodiny dobrého svetla, avšak sprievodca tu počas včerajšieho kŕmenia a kontroly návnad vyplašil medveďa už o piatej poobede.

Fotografie Umiestnenie zásahu, účinok loveckého hrotu, dohľadávka

Umiestnenie zásahu, účinok loveckého hrotu, dohľadávka

Pre porozumenie dôležitosti správneho umiestnenia zásahu a techník dohľadávky pri poľovaní lukom je dobré vedieť ako sa líši šíp s loveckým hrotom od guľky v spôsobe ako usmrtí zver.

Fotografie Poľovnícke metódy

Poľovnícke metódy

Poľovanie lukom sa od poľovania so strelnou zbraňou líší v jednom základnom aspekte, a tým je vzdialenosť streľby. Vo väčšine prípadov sa s lukom poľuje na vzdialenosť maximálne 25 metrov. Dôvodov je hneď niekoľko.

Fotografie Nastavenie luku a príprava na lov

Nastavenie luku a príprava na lov

Po kompletizácii lukostreleckej výbavy a správnom namontovaní príslušenstva na vami zvolený luk nastáva niekedy náročná, ale extrémne dôležitá činnosť a tou je správne nastavenie loveckého luku. Správne nastavený luk na poľovnícke účely je presný, tichý, šípy ktoré sú z neho vystrelené sú počas letu stabilné a majú dostatočnú energiu a prenikavosť.

Fotografie Výber loveckých hrotov

Výber loveckých hrotov

Šíp opatrený loveckým hrotom primeranej veľkosti, usmrtí zver zrovnateľne rýchlo a rovnako spoľahlivo ako strelná zbraň. Predpokladom je samozrejme rovnako ako aj pri strelnej zbrani správne umiestnený zásah.

Fotografie Výber šípov na poľovanie s lukom

Výber šípov na poľovanie s lukom

Hľadanie toho správneho šípu na poľovanie je v mnohom podobné hľadaniu tej správnej munície do guľovej zbrane. Je potrebné, aby vyhovoval konkrétnemu luku, mal vhodnú balistiku a v cieli urobil prácu, ktorú od neho požadujeme.

Fotografie Výber príslušenstva k poľovníckemu luku

Výber príslušenstva k poľovníckemu luku

Po výbere toho správneho luku, spĺňajúceho všetky parametre, ktoré poľovník požaduje, prichádza čas na výber toho správneho príslušenstva. V dnešnej dobe sa na trhu nachádza množstvo produktov, ktoré prešli rozsiahlym vývojom a umožňujú dnešnému lukostrelcovi úplne prispôsobiť svoj luk tak, aby mal jedinečný vzhľad, bol optimálne prispôsobený podmienkam v ktorých bude poľovať, zvýšiť jeho výkonnosť a hlavne umožniť presnosť potrebnú na etické ulovenie zveri.

Fotografie Výber poľovníckeho luku

Výber poľovníckeho luku

Tak ako väčšina produktov, aj kladkové luky sú na trhu v rôznych veľkostiach, tvaroch, farbách a technických špecifikáciách. Ak ste v oblasti loveckej lukostreľby nováčikmi, pomôžeme vám zorientovať sa v žargóne a technických frázach, aby bolo vaše rozhodnutie pri kúpe premyslené a aby luk spĺňal vaše očakávania.

Fotografie V krajine keltského kríža (PaR 5/2011)

V krajine keltského kríža (PaR 5/2011)

Okrem kvalitnej whisky, honosných sídel, jedinečnej prírodnej scenérie vysočiny, kopcov, hlbokých jazier a vresovísk ponúka Škótsko aj nezabudnuteľné poľovačky na jeleniu zver.

Fotografie Král mokradí (PaR 3/2010)

Král mokradí (PaR 3/2010)

Keď som pri kempe uvidel obrovskú kladku na losa, netrúfol som si ani predstaviť, aké veľké môže byť toto zviera. Takto začína rozprávanie o vysnívanej poľovačke v Kanade poľovník a cestovateľ Juraj Buchta.

Fotografie Zasiahnutý africkým vírusom (PaR 11/2009)

Zasiahnutý africkým vírusom (PaR 11/2009)

Na loveckú farmu v Juhoafrickej republike prichádzaš ako klient a odchádzaš ako dlhoročný priateľ, ktorého radi opäť uvítajú.

Fotografie Výber kalibru na safari v Juhoafrickej republike

Výber kalibru na safari v Juhoafrickej republike

Afrika je kontinent oplývajúci nesmiernou pestrosťou zveri a preto je výber kalibru a striel nadmieru dôležitý. Všeobecne vžitým názorom je, že africká zver je „tvrdá na ranu“. Toto tvrdenie nie je úplne pravdivé, a tak ako všade inde, aj tu rozhoduje hlavne správne umiestnenie zásahu.

Fotografie Umiestnenie zásahu v Afrike

Umiestnenie zásahu v Afrike

Znalosť anatómie lovenej zveri je veľmi dôležitá z dôvodu správneho umiestnenia zásahu. Pri dobrom zásahu a použití kvalitného streliva nám aj slabší kaliber zbrane s nižšou dopadovou energiou strely zabezpečí lovecký úspech.

Fotografie Pred odchodom nezabudnite

Pred odchodom nezabudnite

Toto je môj osobný zoznam vecí, ktoré si brávam na safari. Už je na každom, aby si ho doladil podľa vlastnej potreby. Dúfam, že vám uľahčí balenie za africkým dobrodružstvom.